image

MOGET STONE

Ülkemizde ve dünyada tekstil sektöründe üretilen bazı ürünler üretimi yapıldıktan sonra herhangi bir görsellik, modifikasyon ve harici bir işlem yapılmaksızın tüketime arz edilmektedir.

Oysaki; denim yani indigo boyalarla ve pamuk ipliğinden üretilen pamuklu kot kumaşları pantolon, ceket, şort vb. giysi olarak hem orijinal hali ile ve çoğunlukla da zamanın ve modacıların tasarımlarına göre çeşitli efekt (görsellik) verilerek son kullanım şekline getirilerek tüketiciye arz edilmektedir.

Efekt verme işleminin bir kimyasal, bir de fiziksel boyutu bulunmaktadır. Bu işlemler esnasında güzel görüntü veya istenilen görüntüyü (efekti) alabilmek için bazen fiziksel ve kimyasal etkenler birlikte kullanılmaktadır.

Denim giysilerin üretiminden sonraki efekt verme, aşındırma yıkama işlemi esnasında kullanılmak üzere tedarik edilen kimyasalların profesyonel kimyasal üreten fabrikalarda üretilmesi herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bu kimyasallarla ve çeşitli yardımcı fiziksel etkili ürünler, genelde ponza adını verdiğimiz volkanik gözenekli, %75 silisyum içeren 0,60 – 0,70 kg/m3 yoğunluğunda beyaz, gri veya farklı açık renklerdeki halk dilinde topuk taşı da denilen volkanik taşların 1-5cm arasındaki boyutları bazen de toz olarak kullanılması yıkama işleminde kimyasallara tamamlayıcı katkı sağlayıcı özellikte olması ihtiyaç haline gelmektedir. Fakat ponza taşının yıkama esnasında aşırı derecede erimesinin (aşınmasının) yarattığı dezavantajlar; mesela aşınarak yıkama suyuna karışması, kanalizasyon tıkamaları, arıtma ihtiyacı, filtre ihtiyacı, depolama ihtiyacı ve hızlı tüketim sarf malzemesi olması çevresel sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Fuzuli işçilik, maliyet ve enerji sarfına sebep olmaktadır.

Tekstil sektörü bu ve buna benzer sıkıntılardan dolayı yıllardır ponza taşına alternatif bir ürün aramış ve yurt içinden ve yurt dışından kimyasal olarak çeşitli plastik, sıkıştırılmış ponza tozu, şekillendirilmiş termoplastik ürünler denenerek alternatif aranmıştır. Amaç yıkama sonrasında aşınma ve istenilen efekte ulaşmaktır.

Bizimde UK Uğur Kauçuk olarak bu sektöre 20 yıla yakın bir zamandır çeşitli makine parçaları ve yıkamada kullanılan tasarımı dışarıdan gelen taşlama toplarının üretimini yapmamız sektörün sorunlarıyla iç içe olmamızı sağlamıştır. Yaklaşık 5 yıldır planladığım, son 2 yıldır Ar-ge çalışmalarını yaptığım ve son günlerde gerçekten de yıkamadan fiziksel aşındırma ve görsel efekt verici bir ürünün oluşturulmasında bize katkı sağlayan Sayın Komonteks firması sahibi Kadri KAYHAN Bey’ in de katkılarıyla Moget Stone (Mikro Gözenekli Ebonit Taş)’ in üretimini yaparak tekstil sektörümüze yeni bir ürün olarak sunduk. Üretimini yapmış olduğumuz Moget taşları (Moget Stone) kauçuk ve çeşitli sertleştirici kimyasal ve tozlardan oluşmuş ve vulkanize edilmiş gözenekli bir üründür. Tamamen termoset yapıda, ısıyla erimeyen ve yumuşamayan bir yapıya sahiptir.

Üretimini yaptığımız Moget Stone Mikro Hücreli Ebonit Taşlarının bir taraftan uygun kimyasalla kullanımından verim alan firmalar kısmen ürünlerimizi kullanmaya başlamıştır. Amaç bu Moget Stone taşlarının bir taraftan üretimini yaparken bir taraftan da Ar-ge çalışmalarını istenilen en verimli, üst düzey ihtiyaca cevap verecek duruma gelene kadar sürdürmemizdir.

Ve bu amaçla yolumuza devam ederken bize Ar-ge çalışmalarında yardımını esirgemeyen tüm tekstil çalışanlarına teşekkür ve minnet duygularımı sunarım.

UK UĞUR KAUÇUK YÖNETİM KURULU BAŞKANI

SEMİH ÖTEN

YUKARI